Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The elegant elements at play on the Cooper wing bed make it a natural choice for the sophisticated bedroom. A slightly arched headboard features winged sides for a luxurious look. Optional nailhead trim adds a refined touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | Extended California King and Queen |
| Com | 15.5 |
| Cubes | 52.74 |
| Date Introduced | April 2009 |
| Division | Casegoods |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC65, 754H65 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 54 |
| Overall Product Width | 84 |
| Pieces Shown | 750FC65 Footboard/Extended Side Rails and 754H65 Cooper Headboard |
| Product Name Search | Cooper Fabric Shelter Bed-Extended California King |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 247.0 |
| Sizelabel | Extended California King |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 247.0 |
| Fully upholstered wing headboard with optional nailhead trim across top rail and outside of wings | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no nailhead | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Product Type | Beds |
| Extended side rails are 2 longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 88 in and 223.52 cm |
| Interior Bed Width | 75 in and 190.5 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.