Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Timeless and elegant, the Jordan button-tufted wing bed features refined nailhead trim along the wings and top rail. Touches of tradition combine with a modern aesthetic for a sophisticated look. The wooden feet are available in Smoke or Espresso finish.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King and Extended Queen |
| Com | 15.5 |
| Cubes | 43.57 |
| Date Introduced | April 2011 |
| Division | Casegoods |
| Interior Bed Height | 15 in and 38.1 cm |
| Kitted Skus | 750FC64, 758H64 |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 54.13 |
| Overall Product Width | 72 |
| Pieces Shown | 750FC64 Footboard/Extended Side Rails and 758H64 Jordan Headboard |
| Product Name Search | Jordan Fabric Shelter Bed-Extended Queen |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 237.0 |
| Sizelabel | Extended Queen |
| Slat Height | 7.25 in and 18.41 cm |
| Total Shipping Weight | 237.0 |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails – no button-tufing or nailhead trim | Yes |
| Fully upholstered button-tufted headboard with nailhead trim | Yes |
| Product Type | Beds |
| Extended side rails are 2 longer than standard rails to accommodate an adjustable mattress. | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15 in and 38.1 cm |
| Interior Bed Depth | 84 in and 213.36 cm |
| Interior Bed Width | 63 in and 160.02 cm |
| Top Of Slat | 7.75 in and 19.68 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.