Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bernhardt Interiors offers a selection of luxurious beds featuring fine craftsmanship and a distinctly modern styling. The Maxime shelter bed offers chic contemporary style with a touch of tradition. Creating a classic feel, the upholstered headboard features button tufting and graceful wings accentuated by welting. A fully upholstered footboard and side rails enhance the soft look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Available Finishes | WDF – A01 Smoke and WDF – E01 Espresso |
|---|---|
| Bed Style | Shelter Bed |
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Com | 17.75 |
| Cubes | 67.37 |
| Fabric | B721-002 |
| Fabric Shown | B721-002 |
| Finish Shown | WDF – E01 Espresso |
| Kitted Skus | 323FR76, 323H76 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Width | 85 |
| Pieces Shown | 323FR76 Maxime Footboard/Side Rails and 323H76 Maxime Headboard |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Upholstered Bed Program |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 280.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.50 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 280.0 |
| Also available in Smoke finish | Yes |
| Espresso finish on feet | Yes |
| Fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Fully upholstered buttoned headboard with welt | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 15.50 in and 39.37 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Top Of Slat | 8 in and 20.32 cm |
| Website Material | Fabric |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 94.63 in (240.36 cm) |
| Height | 69 in (175.26 cm) |
| Overall Product Height | 69 |
| Width | 85 in (215.9 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.