Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan Dresser is a blend of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents, the dresser is finished in Black Sand, transparent by design to reveal the unique grain patterns in the wood veneer. Offering six self-closing drawers, the top left drawer has a removable felt liner and the top right drawer has a removable felt liner. The bottom two drawers are cedar-lined. The textured, pewter-colored bar pulls add a look of natural elegance.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Six self-closing drawersTop left drawer has a removable felt linerTop right drawer has a removable felt linerBottom two drawers are cedar-linedRope accentsFinish: Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black | Yes |
|---|---|
| Finish | Black Sand: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Black Sand was inspired by the black silk sands found on the shorelines of exotic beaches of Maui and Ta |
| Drawer Weight Capacity | 60 lbs |
| Alternate Finish Items | 6950-90202-80 |
| Back Panel Material | MDF |
| Carton Height | 40.25 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 260.00 |
| Carton Width | 72.00 |
| Cedar Bottom Drawer | Yes |
| Clearance | 3.5 |
| Depth | 19.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 15 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 63.75 |
| Distressing | Yes |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Box Construction Method | English Dovetail |
| Drawer Dimensions | 29.75W x 13.5D x 7.25H |
| Dust Bottom | Yes |
| Felt Lined Drawers | Yes |
| Height | 36.00 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers, Resin, Cedar and Rope |
| Number of Drawers | 6 |
| Sales Panel | HF-6950-BLK-SAND-SP |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Sub Type | Dressers |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Dimensions | 64.375W x 15.375D |
| Width | 68.00 |
| Wood Distressing Type | Sandblasting, worm holes, chain, rasping |
| Wood Distressing? | Yes |
| Weight | 223 |
| Image Role Data | {“6950_90466_119_017_216_202_005_99_room”:[“Room Image 1″],”6950_90005_202_99_room”:[“Room Image 2″],”6950_90202_99_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90202_99_straight_silo”:[“ |
Reviews
There are no reviews yet.