Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Understated contrasts are woven together in the Solaria dresser. Sunwashed wood, chiseled cast resin and textural metal mix together for a stunning alchemy of design. Six drawers offer essential storage for the bedroom.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 33.52 |
|---|---|
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 65 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Dresser |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 302.0 |
| Total Shipping Weight | 302.0 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Adjustable glides | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Drawers open by finger pull | Yes |
| Not for use with TV | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers | Yes |
| Shiny Nickel finish on cast aluminum legs | Yes |
| Six drawers and chisel patterned cast resin fonts | Yes |
| Weathered Bone finish on case | Yes |
| Finish Shown | WDF – 310 Weathered Bone |
| Depth | 19.5 in (49.53 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Qty On Hand | 30 |
| Width | 65 in (165.1 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.