Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The two-tone Retreat Carved Nightstand has a tranquil personality with a modern twist. Featuring carved wave motif door fronts, it is crafted of Oak Veneers and Resin. The sand-colored Dune finish on the case contrasts with the lighter cream-colored finish on the textured door fronts. Behind the two doors with soft-close hinges and touch latches is one adjustable shelf. Elevated on slim shaped legs, the nightstand comes with levelers.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and touch latchesCarved wave motif resin door frontsOne adjustable shelf behind pair of doorsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a sh | Yes |
|---|---|
| Finish | Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide. Lighter contrasting finish on carved resin |
| Levelers | Yes |
| Back Panel Description | Hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.25W x 14.5D x 8.75H |
| Carton Height | 36.25 |
| Carton Length | 22.00 |
| Carton Weight | 128.00 |
| Carton Width | 44.00 |
| Clearance | 5.25 |
| Depth | 18.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 14 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 36 |
| Distressing | Yes |
| Door Count | 2 |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Resin |
| Number of Shelves | 1 |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 38.25W x 13.375D x 10.5H |
| Style | Casual |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 40.00 |
| Wood Distressing Type | Chiseling, drawknife, rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 38.25W x 13.375D x 1.5TH |
| Wood Shelf Weight Capacity | 75 lbs |
| Weight | 97 |
| Image Role Data | {“6950_90215_80_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6950_90215_80_open_silo”:[“Silo Image 2″,”Silo – Open 3/4 Angle”],”6950_90215_80_top”:[“Top Silo Image 1”],”6950_90215_80_straight |
Reviews
There are no reviews yet.