Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Made from brown-finished ash with leather-wrapped hardware, wide scale and sculptural details reflect the Brazilian midcentury inspiration behind this dual-drawer nightstand. Sourced from one of the oldest family-owned tanneries in Italy’s Bassano del Grappa, our heirloom leather is salvaged and processed from upcycled hides featuring an abundance of natural markings, scars and color variations. The result? Beautifully supple, buttery soft hides with an unmatched depth of color and richness, and an authentic lived-in look.
Features
| Leather | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 30 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 66.14 lb |
| Volume (cu. ft.) | 11.76 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.333 m³ |
| Color | Terra Brown Ash Veneer, Heirloom Black |
| Material | Ash Veneer, Top Grain Leather |
| Dimensions (Imperial, inch) | 26.00″w x 18.00″d x 25.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 66.0 cm w x 45.7 cm d x 63.5 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.