Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Corfu counter stool evokes midcentury modern style, with an understated look created by clean lines, curves and smooth surfaces. The slender frame is constructed from carbonized teak with an open back and upholstered seat.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 16.16 |
|---|---|
| Fabric | 6031-000 |
| Fabric Shown | 6031-000 |
| Finish Shown | WDF – Smoked Truffle Outdoor |
| Overall Product Height | 36.40 |
| Overall Product Width | 20.1 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Counter Stool |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 14.5 in and 36.83 cm |
| Seat Height | 26 in and 66.04 cm |
| Shipping Weight | 49.6 |
| Total Shipping Weight | 49.6 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Teak backrest, tapered legs and stretchers in Smoked Truffle finish, complemented by an upholstered seat | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 19.70 in (50.04 cm) |
| Height | 36.40 in (92.46 cm) |
| Width | 20.1 in (51.05 cm) |
| Com | 1 |
Reviews
There are no reviews yet.