Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bold shaping creates a mesmerizing geometric design for the Casa Paros arm chair. The exposed wood frame in Playa finish supports a softly curved, upholstered floating back and seat. The chair has a refined, pared-down aesthetic.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.13 in and 61.29 cm |
|---|---|
| Cubes | 32.67 |
| Date Introduced | April 2022 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B635 |
| Fabric Shown | B635 |
| Finish Shown | WDF – 317 Playa |
| Instock | Yes |
| Overall Product Height | 33.75 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Name Search | Casa Paros Arm Chair |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Arm Chair |
| Program | Casa Paros |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 21 in and 53.34 cm |
| Seat Height | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Width | 21 (between arms) in |
| Shipping Weight | 99.0 |
| Total Shipping Weight | 99.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Exposed wood frame in Playa finish | Yes |
| Part of the Casa Paros collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Fabric: B635 | Yes |
| Glides | Yes |
| Seat and curved back upholstered inside and outside | Yes |
| Qty On Hand | 257 and DC 6 |
Reviews
There are no reviews yet.