Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Highland Park collection is intentionally eclectic, revealing hints of farmhouse and mid-century styling. The Casey side chair showcases an elegant shape smoothly upholstered in soft, neutral fabric for a stitched slipcover look. A wooden plinth base in Morel finish adds a rustic chic touch.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 12.27 |
|---|---|
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Casegoods |
| Fabric | B502 |
| Fabric Shown | B502 |
| Finish Shown | WDF – 398 Morel |
| Made To Order | No |
| Motion Type | With Casters |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 21 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Casey Side Chair |
| Product Style | Transitional |
| Product Type | Side Chair |
| Program | Highland Park |
| Rooms | Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0006.jpg and Bernhardt_Loft_Highland_Park_2019_Catalog-0037.jpg |
| Roomtype | Dining |
| Seat Depth | 19 in and 48.26 cm |
| Seat Height | 20.75 in and 52.7 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 41.9 |
| Total Shipping Weight | 41.9 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Due to the nature of the materials, each piece will be unique | Yes |
| Plinth base with non-marring heavy-duty casters | Yes |
| Morel finish | Yes |
| Reclaimed pine planks may include nail holes and other natural markings | Yes |
| Part of the Highland Park collection, winner of an ISFD Pinnacle Award for product design. | Yes |
| Upholstered with stiched slipcover look | Yes |
| Instock | Yes |
| Qty On Hand | 220 and DC 10 |
Reviews
There are no reviews yet.