Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The East Hampton collection is defined by its minimalist aesthetic, achieved through soft finishes, graceful curves and subtle accents. Sculptural in shape, this unique bench features a frame with an open arch and a curved seat. Blending seamlessly with the light Cerused Linen finish, the muted gray fabric contributes to the sophisticated palette of neutrals. A subtle weave adds softness and texture, highlighting the clean, curved lines of this elegant piece.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Cubes | 9.12 |
|---|---|
| Fabric | B472 |
| Fabric Shown | B472 |
| Finish Shown | WDF – 395 Cerused Linen |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 20 |
| Overall Product Width | 26 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Neo Traditional |
| Product Type | Bench |
| Program | East Hampton |
| Rooms | Bernhardt_East-Hampton_2019_Catalog-0031.jpg |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Seat Depth | 16 in and 40.64 cm |
| Seat Height | 20 in and 50.8 cm |
| Seat Width | 26 in and 66.04 cm |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 46.0 |
| Total Shipping Weight | 46.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood frame with open arch in center and shaped closed ends | Yes |
| Ash solids and veneers in Cerused Linen finish | Yes |
| Upholstered seat with welt | Yes |
| Depth | 16 in (40.64 cm) |
| Height | 20 in (50.8 cm) |
| Width | 26 in (66.04 cm) |
| Qty On Hand | 44 |
Reviews
There are no reviews yet.