Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The base of the Kiona dining table is wrapped in twisted rope in the Sandbar finish, giving it an organic textural design. The base supports a top of cast resin in the Crema finish with a smooth surface and chiseled edge.
Product Details
| Cubes | 29.07 |
|---|---|
| Finish Shown | FSF – Crema and WDF – 313 Sandbar |
| Kitted Skus | 313272, 313273 |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 60 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 313272 Kiona Dining Table Top and 313273 Kiona Dining Table Base |
| Product Type | Dining Table |
| Roomtype | Dining |
| Shape | Round |
| Shipping Weight | 180.0 |
| Total Shipping Weight | 180.0 |
| Website Material | Wood and Woven |
| Cast resin top in faux stone Crema finish & twisted rope-wrapped round pedestal base in Sandbar finish | Yes |
| Kit includes 313272 Kiona Dining Table Top and 312373 Kiona Dining Table Base | Yes |
| Small recessed plinth base | Yes |
| Top has smooth surface and chiseled edge | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Depth | 60 in (152.4 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Qty On Hand | 6 |
Reviews
There are no reviews yet.