Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Earthy, elegant and organic, the Fissured Entertainment Credenza is crafted of Oak Veneers in a dark finish with gold-colored fissure-motifs across the door fronts. The interior is painted olive green. Featuring four doors with soft-close hinges and magnetic door catches, there is one adjustable shelf behind each pair of doors, 3-plug electrical outlets behind the right-side doors and a ventilated back panel.
Features
| Power | Yes |
|---|
Product Details
| Four doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind each pair of doorsVentilated back panelPower supply behind right side doorsOlive green color painted interiorPlinth baseFinish: Dark oak veneers with gold colored “fiss | Yes |
|---|---|
| 1st Row Left and Right Shelf Opening | 37.75W x 14.375D x 13.25H |
| Back Panel Description | Cable management, hand holes, sealed, stained, ventilation holes |
| Back Panel Material | MDF, plywood |
| Base Panel Opening | 37.75W x 17.5D x 14.25H |
| Carton Height | 38.00 |
| Carton Length | 23.00 |
| Carton Weight | 258.00 |
| Carton Width | 82.00 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 19.00 |
| Distressing | No |
| Door Catch Type | Magnetic |
| Door Count | 4 |
| Height | 34.00 |
| Material Description | Oak Veneers and Silver Leaf |
| Max TV Size | 80″ Flat Screen |
| Number of Shelves | 2 |
| Power Supply Type | FC-705 – 3 Plug Surface Mount with Child Safety Locks |
| Style | Transitional |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Butyrate lacquer |
| Top Load Capacity | 100 lbs |
| Width | 78.00 |
| Wood Shelf Dimensions | 37.75W x 14.375D x 1.5TH |
| Weight | 227 |
| Image Role Data | {“628_55068_89_detail”:[“Detail Image 1″],”628_55068_89_room”:[“Room Image 1″],”628_55068_89_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”628_55068_89_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Open 3 |
Reviews
There are no reviews yet.