Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Capturing the vintage charm of the coastal South, the Charleston Two-Door Accent Chest has two doors with soft-close hinges, decorative fretwork accents along the edges, and regionally-inspired handpainting and highlighting on the door fronts. Crafted of Maple Veneers, the cabinet is finished in Charleston Green, a weathered interpretation of the dark, almost black green that adorns the trim, shutters and doors across the historic district of Charleston. Loop pull hardware is in an antique pewter color. One adjustable shelf behind the doors.
Product Details
| Two doors with soft-close hinges and magnetic door catchesOne adjustable shelf behind doorsConcave shapeDecorative fretwork accents along edgesHandpainted door frontsFinish: Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) g | Yes |
|---|---|
| Finish | Charleston Green: A weathered interpretation of the classic dark (almost black) green that adorns trim, shutters and doors across all the historic district of Charleston. Embellished with reg |
| Levelers | Yes |
| Base Panel Opening | 26.125W x 9.75D x 11.5H |
| Best Seller | No |
| Carton Height | 35.00 |
| Carton Length | 18.50 |
| Carton Weight | 156.20 |
| Carton Width | 36.25 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 15.00 |
| Distance Between Legs – Front to Back | 9.5 |
| Distance Between Legs – Left to Right | 26.25 |
| Distressing | Yes |
| Drawer Handle Material | Metal Alloy |
| Height | 38.00 |
| Material Description | Maple Veneers with Resin and Handpainting |
| Number of Shelves | 1 |
| Shelf Opening | 27.625W x 12D x 12H |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 75 lbs |
| Width | 32.75 |
| Wood Distressing Type | Rasping, sandblasting, wormholes |
| Wood Distressing? | Yes |
| Wood Shelf Dimensions | 27.625W x 12D x 1.5TH |
| Weight | 138.16 |
| Image Role Data | {“6750_50001_34_detail”:[“Detail Image 1″],”6750_50001_34_room”:[“Room Image 1″],”6750_50001_34_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”6750_50001_34_open_silo”:[“Silo Image 2”,”Silo – Op |
Reviews
There are no reviews yet.