Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Aline swivel chair is designed with a classic barrel back and modernized with sleeker lines, curved arms and luxurious seating. The smooth swivel allows for directional flexibility in any room. The embracing design creates a comfortable seat that’s timeless and elegant.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Ba | 23.5 in and 59.69 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Chaise Depth | 29 in and 73.66 cm |
| Col | 63 |
| Cubes | 27.14 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Leather | 352-002 |
| Leather Shown | 352-002 |
| Overall Product Height | 29 |
| Overall Product Width | 31 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 21.5 in and 54.61 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.0 |
| Total Shipping Weight | 90.0 |
| Website Material | Leather |
| Seat Width | 23.5 in and 59.69 cm |
| Depth | 32.5 in (82.55 cm) |
| Height | 29 in (73.66 cm) |
| Width | 31 in (78.74 cm) |
| Modern barrel chair | Yes |
| Stitch detail | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.