Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Add a touch of cosmopolitan allure to your living space with the Bond chair. Its sophisticated mid-century style delivers clean lines with a structured tight-back design and refined welt trim. Mailbox-style arms soften the sleek silhouette. Square tapered legs, available in three finishes, and the ability to upholster in your choice of fabrics ensures you achieve the perfect look.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bond |
|---|---|
| Features | Non-Power |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Tight-Back |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.70 |
| Carton Weight | 69 lb |
| Product Weight | 69 lb |
| Carton Volume | 19.700 |
| Carton Weight | 69.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.