Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Candace swivel chair brings an air of sophistication to any space. Classic design elements like nailhead trim and tufting create a refined, polished look. With clean, straight lines, the track arms add contemporary appeal. A swivel gives this comfortable leather chair the gift of motion.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 25 in and 63.5 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Ba | 24 in and 60.96 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Cubes | 35.02 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion Leather |
| Date Introduced | April 2019 |
| Division | Upholstery |
| Featuredwaysku | 727SLO |
| Leather | 333-020 |
| Leather Shown | 333-020 |
| Made To Order | No |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 34.5 |
| Overall Product Width | 33.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | Candace Leather Swivel Chair |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Fully Made |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SCLE4 – Insert |
| Seat Depth | 22.5 in and 57.15 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 90.2 |
| Total Shipping Weight | 90.2 |
| Website Material | Leather |
| Optionlink | 727SL and 727SLX |
| Seat Width | 24 in and 60.96 cm |
| Tight back | Yes |
| Track arm | Yes |
| Traditional style | Yes |
| Nailhead trim | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Swivel base | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.