Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Stately and impressive, the Drew swivel chair is impeccably upholstered and detailed. Part of our luxuriously comfortable Plush collection, the fiber back pillow and feather down seat cushion lend comfort and support, while the swivel base allows 360-degree viewing.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border |
| Com | 7.7 |
| Cubes | 30.25 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7952SA |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 39.5 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 24 in and 60.96 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Shipping Weight | 110.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 110.0 |
| Website Material | Fabric |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Depth | 37.5 in (95.25 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 39.5 in (100.33 cm) |
| Box-edge pillow | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Track arm | Yes |
| Transitional style | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.