Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With sumptuous fabric and plush cushioning, the Fleur swivel chair puts a modern spin on the traditional barrel style. Minimalist in form, it features tasteful welt trim for a tailored look. Seated on a discreet swivel base, this versatile chair delivers sophisticated style and luxurious comfort.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Ba | 24.5 in and 62.23 cm |
| Back Pillow | (1) Tight back |
| Com | 4.5 |
| Created | 4/11/2023 |
| Cubes | 26 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #1 Luxe Down Cushion |
| Fabric | 1592-014 |
| Fabric Shown | 1592-014 |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 30 |
| Overall Product Width | 30 |
| Product Type | Swivel Chair |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC1 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 18 in and 45.72 cm |
| Shipping Weight | 75.0 |
| Total Shipping Weight | 75.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Seat Width | 24.5 in and 62.23 cm |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 31 in (78.74 cm) |
| Height | 30 in (76.2 cm) |
| Width | 30 in (76.2 cm) |
| Shelter arm | Yes |
| Swivel base | Yes |
| Tight back | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Welt detail | Yes |
| $modifiedat | 20250422034741 |
Reviews
There are no reviews yet.