Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A true mixed material moment with a monochromatic look makes this chair an easy addition to any space. Its solid oak frame includes tapered legs and dowels, plus 100% natural paper cord weaving on the seat and back that brings a lightness to the entire piece. A fixed seat cushion gives the chair extra stability while the loose back cushion lets you customize your comfort. Upholstered in a soft, cream boucle fabric with the look of brushed wool. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 36.38 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.11 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.626 m³ |
| Color | Natural Paper Cord, Aged Smoked Oak, Crete Sand |
| Material | Rush, Solid Oak, 100% Post Consumer Recycled Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.50″w x 29.75″d x 34.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 77.5 cm w x 75.6 cm d x 87.0 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.