Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bring a bit more regal elegance to everyday life. The Lottie chair brings lush, elevated comfort in an eye-catching silhouette, designed to look flawless from all angles. With a softly sloping silhouette and deep track arms to cradle you atop gorgeous square-tapered legs, this chair is a timeless luxury piece. Built to last for generations and upholstered in your choice of fabric, the Lottie chair is the new centerpiece to your living room and your life. Add some regal charm to your space, with the Lottie chair.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Lottie |
|---|---|
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Product Weight | 87 lb |
| Carton Volume | 22.820 |
| Carton Weight | 87.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.