Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A distinctly modern style marks the Luc power motion chair, with high sheltering arms and a back that flows seamlessly to the seat. Smooth controls elevate the footrest and allows a headrest to rise from the back.
Features
| Power Footrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Fabric | Yes |
Product Details
| Arm Height | 30.5 in and 77.47 cm |
|---|---|
| Ba | 25 in and 63.5 cm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Tight back with pop-up headrest |
| Cubes | 36.97 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Fabric | 1509-022 |
| Fabric Shown | 1509-022 |
| Motion Type | Powered |
| Overall Product Height | 32.5 |
| Overall Product Width | 43 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Productionplant | Plant 12 |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19 in and 48.26 cm |
| Shipping Weight | 185.2 |
| Total Shipping Weight | 185.2 |
| Website Material | Fabric |
| Wood feet in Smoked Truffle finish only | Yes |
| Modern style | Yes |
| Power footrest & pop-up headrest | Yes |
| Hidden power motion controls | Yes |
| Tight back | Yes |
| Shelter arm | Yes |
| Wall-away recline | Yes |
| Seat Width | 25 in and 63.5 cm |
| Depth | 42.5 in (107.95 cm) |
| Height | 32.5 in (82.55 cm) |
| Width | 43 in (109.22 cm) |
| Qty On Hand | 114 |
Reviews
There are no reviews yet.