Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A classic design adds modern technology in the McGwire power motion chair. Rounded arms and nailhead trim provide traditional style details, while controls on the side allow the seat to recline smoothly and comfortably.
Features
| Power | Yes |
|---|---|
| Leather | Yes |
Product Details
| Arm Height | 24.5 in and 62.23 cm |
|---|---|
| Ba | 21 in and 53.34 cm |
| Back Pillow | (1) Bustle back |
| Cubes | 25.56 |
| Division | Upholstery |
| Leather | 330-110 |
| Leather Shown | 330-110 |
| Motion Type | Powered |
| Nailhead Shown | NF – 44 Antique Nickel |
| Overall Product Height | 41.5 |
| Overall Product Width | 35 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Name Search | McGwire Leather Power Motion Chair |
| Product Type | Power Motion Chair |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 22 in and 55.88 cm |
| Seat Height | 19.5 in and 49.53 cm |
| Shipping Weight | 146.4 |
| Total Shipping Weight | 146.4 |
| Website Material | Leather |
| Nailhead trim | Yes |
| Roll arm | Yes |
| Semi-attached back pillow style | Yes |
| Tight Seat | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.