Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A new take on the classic wingback shape. The chair’s simple shaping elevates subtle design elements throughout, including a thoughtfully constructed oak frame that appears to extend midway from upholstered arms before seamlessly meeting the piece’s legs. A fixed back with contoured wings creates a cozy, sheltered feel, and a loose, reversible cushion with S-spring suspension creates a supportive sit. Classic plaid fabric adds a familiar-feeling element to a traditional frame. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 58.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 27.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.769 m³ |
| Color | Dresden Pebble, Worn Oak |
| Material | 96% Polypropylene, 4% Polyester, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.00″w x 34.00″d x 39.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 78.7 cm w x 86.4 cm d x 99.7 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.