Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Germain loveseat delivers a rich look with its clean, transitional design. With sloped arms and plush cushions, it offers unprecedented comfort. Subtle and sophisticated, the welting highlights the fine quality of the upholstery.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 23 in and 58.42 cm |
|---|---|
| Ba | 54 in and 137.16 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 15.9 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1416-002 |
| Fabric Shown | 1416-002 |
| Featuredwaysku | B2665A |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 36 |
| Overall Product Width | 66 |
| Product Name Search | Germain Fabric Loveseat |
| Product Type | Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 24.5 in and 62.23 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 190.0 |
| Total Shipping Weight | 190.0 |
| Website Material | Fabric |
| Date Introduced | May 2017 |
| Seat Width | 54 in and 137.16 cm |
| Welt detail | Yes |
| Block feet | Yes |
| Box-edge pillow | Yes |
| Specifications to change without notice | Yes |
| Transitional style | Yes |
| Shaped track arm | Yes |
| Cubes | 72.92 |
Reviews
There are no reviews yet.