Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Jasper loveseat redefines relaxation with its transitional appeal and superior comfort. This transitional piece highlights a linear profile with subtle, welcoming curves that will enhance any decor. It is elevated by low, block legs and features a welt trim detail for a touch of elegance. At the heart of each seat, Flexsteel’s renowned Blue Steel Spring™ system ensures durability and unparalleled comfort, providing lasting support.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Jasper |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Removable |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (20H x 20W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Transitional |
| Type | Loveseats |
| Carton Volume | 34.17 |
| Carton Weight | 132 lb |
| Product Weight | 132 lb |
| Carton Volume | 34.170 |
| Carton Weight | 132.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.