Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Designed lower and deeper, the Noel loveseat is ultra-comfortable in feel, stylish and modern in appearance. Plush cushions and soft, textural upholstery enhance the luxury. Track arms, tapered legs and an exposed wooden frame form clean, contemporary lines in this chic design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 27.75 in and 70.48 cm |
|---|---|
| Ba | 57.5 in and 146.05 cm |
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Cubes | 66.35 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1053-CS5 |
| Express Ship | Yes |
| Fabric | 1053-011 |
| Fabric Shown | 1053-011 |
| Finish Shown | WDF – 789 Portobello |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 72.5 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Type | Loveseat |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 25.25 in and 64.14 cm |
| Seat Height | 17.75 in and 45.09 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Optionlink | P7325 and P7325Y |
| Seat Width | 57.5 in and 146.05 cm |
| Box-edge border pillows | Yes |
| Modern Style | Yes |
| Oversized track arm | Yes |
| Throw pillows included | Yes |
| Tapered feet | Yes |
| Depth | 40.25 in (102.23 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 72.5 in (184.15 cm) |
| Qty On Hand | 4 |
Reviews
There are no reviews yet.