Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Dana is current and stylish, yet simple enough to withstand the test of time. This modestly scaled style is a great option for small spaces. With a tightly padded back, tailored roll arms and tall tapered feet, Dana fits classic touches into a streamlined design that lends openness to any space.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Dana |
|---|---|
| Features | Non-Power and Reversible Seat Cushion(s) |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | High-Leg Recliners |
| Control Type | Push-Back |
| Carton Volume | 25.89 |
| Carton Weight | 108 lb |
| Product Weight | 108 lb |
| Carton Volume | 25.891 |
| Carton Weight | 108.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.