Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Relax into weightlessness with the Score Power Recliner with Power Headrest & Lumbar. The zero-gravity feature balances weight evenly, to provide the perfect levity while reclined. While the power headrest and lumbar adjust independently for comfort personalized to you. A USB port, with zero-draw technology, gives you peace of mind while charging devices. Built with our patented DualFlex Spring System™ Score ensures flexibility and support for years to come. With heavy thread stitching and a variety of durable leather choices, Score provides endless comfort that matches any style.
Features
| Power Headrest | Yes |
|---|---|
| Power | Yes |
| Leather | Yes |
Product Details
| Collection | Score |
|---|---|
| Features | Zero-Gravity Reclining, Power, Power Headrest(s), Charging Ports Included, Power Lumbar, Heavy-Thread Stitching, and Wall Hugger |
| Material | Leather |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Attached |
| Standard Seat Cushion | High-Density (HC) |
| Spring Unit | DualFlex |
| Style | Transitional |
| Type | Recliners |
| Control Type | Control Type 4-5 |
| Carton Volume | 30.43 |
| Carton Weight | 152 lb |
| Product Weight | 152 lb |
| Carton Volume | 30.431 |
| Carton Weight | 152.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.