Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The Bliss right arm loveseat offers a deep seat and back that are crafted with relaxation in mind. Part of the Plush collection of incredibly comfortable seating, this loveseat with throw pillows can stand alone or be used as part of the Bliss sectional.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 28 in and 71.12 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (2) Tight back |
| Com | 15.4 |
| Cubes | 64.17 |
| Cushion Product Name | Tight Seat |
| Date Introduced | October 2021 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1273-002 |
| Fabric Shown | 1273-002 |
| Featuredwaysku | P7441A |
| Made To Order | Yes |
| Overall Product Height | 28 |
| Overall Product Width | 84 |
| Product Name Search | Bliss Fabric Right Arm Loveseat |
| Product Type | Right Arm Loveseat |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Depth | 25.5 in and 64.77 cm |
| Seat Height | 15.5 in and 39.37 cm |
| Shipping Weight | 140.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 140.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | P7430, P7431, P7432, P7435, P7436 and P7442 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–cG4mD00d–/frrp50u3xeb6l2iffewg.pdf |
| Marketing Labels | Bliss Sectional Tear Pad.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.