Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With refined proportions and a linear frame, the Eden armless loveseat creates an enduring modern look offering casual sophistication. The low-profile back and slender legs bring an air of lightness, while fiber back pillows and spring down cushions provide relaxed comfort. The streamlined upholstery and stainless steel legs accentuate the clean, modern design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Back Pillow | (2) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
|---|---|
| Com | 16.9 |
| Cubes | 53.35 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Marketing Labels | Eden Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 2 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 60 |
| Product Type | Armless Loveseat |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 26 in and 66.04 cm |
| Seat Height | 16.5 in and 41.91 cm |
| Seat Width | 60 in and 152.4 cm |
| Shipping Weight | 105.0 |
| Total Shipping Weight | 105.0 |
| Website Material | Fabric |
| Companion Skus | N2730, N2732, N2741 and N2742 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–SIR4zdBN–/sr8fqgqmf49sm3lxfwuy.pdf |
| Depth | 40.5 in (102.87 cm) |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 60 in (152.4 cm) |
| Modern design | Yes |
| Polished Stainless Steel finish only | Yes |
| Spring down cushion & fiber back pillows | Yes |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.