Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Casual comfort meets cool modern style in the Nest sectional. Deep, luxurious seating and sumptuous down cushions beckon. Clean lines and generously wide track arms create a distinctly modern silhouette. Stitched flanged edges add a subtle nuance to this stylish but understated sectional group.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 22 in and 55.88 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge border with 1/4″ flange |
| Com | 13.4 |
| Cubes | 65.22 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Virgin Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #7 Plush Feather Down Cushion |
| Cutandsewnumber | 1301-C37 |
| Express Ship | Yes |
| Featuredwaysku | P3337A |
| Marketing Labels | Nest Plush Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 45 |
| Product Type | Right Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC7 – Insert |
| Seat Depth | 54 in and 137.16 cm |
| Seat Height | 17 in and 43.18 cm |
| Shipping Weight | 125.0 |
| Specialshoppage | Yes |
| Total Shipping Weight | 125.0 |
| Website Material | Fabric |
| Fabric | 1301-010 |
| Fabric Shown | 1301-010 |
| Companion Skus | P3300A, P3330A, P3332A, P3338A, P3341A and P3342A |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–yqDeIQm2–/nd8zer8b9fqrxqbqmcng.pdf |
| Optionlink | P3337 and P3337Y |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 68.5 in (173.99 cm) |
| Height | 33 in (83.82 cm) |
| Width | 45 in (114.3 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.