Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
The beautifully balanced design of the Nicolette left arm chaise combines plush cushioning with clean lines for an enticing modern look. A spring down cushion provides sumptuous comfort without sacrificing the crisp aesthetic. For maximum relaxation, feather blendown pillows rest against a single track arm.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24 in and 60.96 cm |
|---|---|
| Arm Style | Track Arm |
| Back Pillow | (1) Fiber, Box-edge weltless border with topstitch |
| Com | 15.9 |
| Cushion Content Details | Spring Inner Core, Polyfoam, Polyester Fibers, Waterfowl Feathers, Waterfowl Down |
| Cushion Product Name | #4 Spring Down Cushion |
| Date Introduced | April 2017 |
| Division | Upholstery |
| Fabric | 1146-002 |
| Fabric Shown | 1146-002 |
| Finish Shown | WDF – 751 Mocha |
| Made To Order | Yes |
| Marketing Labels | Nicolette Sectional.pdf |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 33 |
| Overall Product Width | 37 |
| Product Name Search | Nicolette Fabric Left Arm Chaise |
| Product Type | Left Arm Chaise |
| Productionplant | Domestic |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Living |
| Seat Cushion Insert | SC4 – Insert |
| Seat Depth | 56 in and 142.24 cm |
| Seat Height | 18.5 in and 46.99 cm |
| Shipping Weight | 155.0 |
| Total Shipping Weight | 155.0 |
| Website Material | Fabric |
| This frame can be used as a stand-alone item upon request. | Yes |
| Companion Skus | N1130, N1131, N1132, N1137, N1141, N1142, N1191 and N1192 |
| Marketing Downloads | http://images.salsify.com/image/upload/s–3zO4OL3J–/twbiymppjgriir3mqp6x.pdf |
Reviews
There are no reviews yet.