Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bryant offers modern, clean lines that are contrasted by its softly padded arms and boxed seat cushions. The arms and seat cushions are detailed with single-needle top stitching, while the bold block legs add a solid finish to this design.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Bryant |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 2 box feather (17H x 17W)2 box feather (18H x 18W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 54.76 |
| Carton Weight | 159 lb |
| Product Weight | 159 lb |
| Carton Volume | 54.760 |
| Carton Weight | 159.000 lb |
Reviews
There are no reviews yet.