Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by traditional elements of campaign safari styles, this outdoor chaise lounge features metal cross stretchers that pull through FSC®-certified teak legs with updated turned details. The mixed material look of teak, metal and a woven seat finished with Italian high-performance upholstery come together for this inviting, transitional look. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 28 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 61.73 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.58 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.866 m³ |
| Color | Alessi Buff, Stained Saddle Brown FSC, Dark Textured Woven |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.25″w x 82.50″d x 14.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 79.4 cm w x 209.6 cm d x 37.5 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.