Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Bold shaping creates a mesmerizing geometric style for the Rhodes outdoor arm chair. Crafted from carbonized teak in Weathered Teak finish, the frame supports a softly curved back and seat made of weather-resistant materials.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Arm Height | 24.13 in and 61.29 cm |
|---|---|
| Com | 3 |
| Cubes | 38.37 |
| Fabric | 6078-000 |
| Fabric Shown | 6078-000 |
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C5562O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5562BO |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 34.2 |
| Overall Product Width | 24 |
| Pieces Per Carton | 2 |
| Product Type | Arm Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Depth | 20.5 in and 52.07 cm |
| Seat Height | 18.63 in and 47.32 cm |
| Seat Width | 21 in and 53.34 cm |
| Shipping Weight | 67.2 |
| Total Shipping Weight | 67.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Available in select fabric options | Yes |
| Carbonized teak frame in Weathered Teak finish | Yes |
| Fabric shown: 6078-000 | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel glides | Yes |
| Upholstered inside and outside curved back and seat | Yes |
| Depth | 27 in (68.58 cm) |
| Height | 34.2 in (86.87 cm) |
| Width | 24 in (60.96 cm) |
| Qty On Hand |
Reviews
There are no reviews yet.