Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A modern spin on the classic papasan chair, the Savaii swivel chair offers texture and flow. Its round shape invites relaxation and softens the tone of any space. Round rope in a Marled Clay finish adds a tactile quality while creating a beautiful, natural look. With its organic aesthetic and inspired design, this all-weather chair delivers sophisticated style with a laid-back feel.
Features
| Swivel | Yes |
|---|---|
| Fabric | Yes |
Product Details
| Ba | 0 in and 0 cm |
|---|---|
| Back Pillow | (1) Fiber, Knife-edge with welt |
| Com | 2.6 |
| Created | 10/18/2022 |
| Cubes | 44.53 |
| Cushion Content Details | Polyfoam Core, Synthetic Down |
| Cushion Product Name | #2 Exteriors Plush Cushion |
| Fabric | 6031-002 |
| Fabric Shown | 6031-002 |
| Finish Shown | WVF – Marled Clay |
| Frameonlysku | O1402SF |
| Furniturecoveringraphite | C142SO |
| Furniturecoverinlightgrey | C142SBO |
| Number Of Seat Cushions | 1 |
| Overall Product Height | 32 |
| Overall Product Width | 40 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Modern |
| Product Type | Swivel Chair |
| Roomtype | Outdoor |
| Seat Cushion Insert | SCEX2 – Insert |
| Seat Depth | 23 in and 58.42 cm |
| Seat Height | 17.5 in and 44.45 cm |
| Seat Width | 23 in and 58.42 cm |
| Shipping Weight | 119.0 |
| Total Shipping Weight | 119.0 |
| Website Material | Metal and Woven |
| Exterior grade materials | Yes |
| Exteriors Plush seat cushion | Yes |
| Frame wrapped in round rope in Marled Clay finish | Yes |
| Loose, knife-edge, fiber back pillow with welt | Yes |
| Outdoor performance fabric | Yes |
| Powder-coated aluminum swivel base | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Depth | 41 in (104.14 cm) |
| Featuredwaysku | O1402SB |
| Height | 32 in (81.28 cm) |
| Width | 40 in (101.6 cm) |
| $modifiedat | 20221018022136 |
| Qty On Hand | 112 |
Reviews
There are no reviews yet.