Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A modern take on mid-century Italian design, soft volume and exaggerated proportions fuse for a sculpted look and playful feel. Atop a plinth-style teak base, outdoor-friendly four-piece sectional features dramatic tufting for a padded sit, indoors and out. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 115 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 252.49 lb |
| Volume (cu. ft.) | 70.98 cu. ft. |
| Volume (m³) | 2.01 m³ |
| Color | Hayes Cream, Stained Toasted Brown |
| Material | 100% Olefin, Solid Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 146.00″w x 73.00″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 370.8 cm w x 185.4 cm d x 69.8 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.