Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Shaped and curved teak supports run parallel to each other on the Bristol outdoor side table. The smooth wood finds its perfect contrast in the textured band around the glass-reinforced concrete top. The surface is perfectly flat, showcasing the top’s Sand Grey finish.
Product Details
| Cubes | 14.80 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – Weathered Teak |
| Furniturecoveringraphite | C5121O |
| Furniturecoverinlightgrey | C5121BO |
| Kitted Skus | X05121B, X05121T |
| Overall Product Width | 27.44 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | X05121B Bristol Side Table Base and X05121T Bristol Side Table Top |
| Product Type | Side Table |
| Roomtype | Outdoor |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 128.1 |
| Total Shipping Weight | 128.1 |
| Website Material | Concrete and Wood |
| Glass-reinforced concrete top in Sand Grey finish, with smooth top surface and textured sides | Yes |
| Ends are open | Yes |
| Protective cover available for an additional charge | Yes |
| Stainless steel adjustable glides | Yes |
| Two teak, shaped, parallel support legs in Weathered Teak finish | Yes |
| Width | 27.44 in (69.7 cm) |
| Depth | 21.00 in (53.34 cm) |
| Height | 26.00 in (66.04 cm) |
| Overall Product Height | 26.00 |
| Qty On Hand | 80 |
Reviews
There are no reviews yet.