Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Crafted of Birch and Acacia wood with contrasting dark ferrules on the tips of each of the 8 slim legs, the Skinny Console Table exudes character and charm. Finished on all sides, this versatile piece is only 14 inches deep, allowing even the tightest spot to have a functional focal point piece. One fixed shelf.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| Levelers | Yes |
|---|---|
| Drawer Weight Capacity | 5 lbs |
| Drawer Glide Location | Side mounted |
| Drawer Glide Material | Metal |
| Carton Height | 9.75 |
| Carton Length | 22.75 |
| Carton Weight | 102.52 |
| Carton Width | 79.50 |
| Consolidated Warehouses | Vietnam Consolidated Warehouse |
| Depth | 14.00 |
| Distressing | No |
| Dovetailed Drawers | Yes |
| Drawer Dimensions | 6.5W x 13.25D x 2.375H |
| Full Extension Drawers | Yes |
| Height | 32.00 |
| Material Description | Birch and Acacia |
| Number of Drawers | 2 |
| Number of Shelves | 1 |
| Style | Traditional/Formal |
| Tipover Restraint Included | Yes |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 76.00 |
| Wood Distressing? | No |
| Weight | 81.57 |
| Image Role Data | {“5660_85001_MWD_room”:[“Room Image 1″],”5660_85001_MWD_silo”:[“Silo Image 1″,”Silo – 3/4 Angle”],”5660_85001_MWD_top”:[“Top Silo Image 1”]} |
Reviews
There are no reviews yet.