Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Inspired by tropical getaways, the Retreat Pole Rattan End Table is a mixture of natural materials in a laid-back, versatile design. Crafted of Oak and Maple Veneers with Rope accents at the joints, the table is finished in the sand-colored Dune, transparent by design to showcase the unique grain patterns of the wood veneer. Finished on all sides, the table has one self-closing drawer, one fixed shelf and is accented by soft pewter-colored “T” pulls.
Features
| Storage | Yes |
|---|
Product Details
| One self-closing drawerOne fixed shelfFinished on all sidesRope accentsFinish: Dune: Transparent by design to showcase the unique grain patterns of the veneer, Dune is light as sand and smooth as a shore after a receding tide.Hardware: Soft pewter “T” pul | Yes |
|---|---|
| Alternate Finish Items | 6950-80213-99 |
| Back Panel Description | Finished |
| Carton Height | 29.25 |
| Carton Length | 30.50 |
| Carton Weight | 83.16 |
| Carton Width | 28.00 |
| Clearance | 5.5 |
| Depth | 26.75 |
| Distressing | No |
| Drawer Dimensions | 19.75W x 13.5D x 2H |
| Drawer Handle Finish | Soft pewter |
| Drawer Handle Material | Metal alloy |
| Dust Bottom | Yes |
| Height | 25.50 |
| Material Description | Oak and Maple Veneers with Rope and Resin |
| Number of Drawers | 1 |
| Number of Shelves | 1 |
| Safety Stop | Yes |
| Sales Panel | HF-6950-DUNE-SP |
| Shelf Opening | 21.5W x 23.375D x 12.5H |
| Soft/Self Closing Drawers | Yes |
| Style | Casual |
| Top Coat Material | Nitrocellulose lacquer |
| Top Load Capacity | 150 lbs |
| Width | 26.25 |
| Weight | 60.28 |
| Image Role Data | {“6950_80213_80_detail”:[“Detail Image 1″],”6950_75906_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 1″],”6950_80213_CC585_480_80_room”:[“Room Image 2″],”6950_80213_80_silo”:[“Silo Image 1”,”Silo – 3 |
Reviews
There are no reviews yet.