Gianna Fabric Chair
A true heirloom chair, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This luxurious chair sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this chair is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.97 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 19.970 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Gianna Fabric Chair
A true heirloom chair, Gianna is vintage-inspired elegance to last a lifetime. This luxurious chair sports luxurious English arms with a welt trim for added glamour. Vintage style meets modern innovation with removable, high-density cushions, easy to clean and built to last with our patented Blue Steel Spring ™ seat system. Available in high-performance upholstery options to stand up to daily wear, the Gianna is a timeless piece built to last a lifetime. With square tapered legs available in three gorgeous finish options, this chair is perfect for those looking to make a statement.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Gianna |
|---|---|
| Features | Non-Power and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Loose-Pillow |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Plush (PC) |
| Seat Cushion Options | Featherblend (FC) |
| Standard Pillows | 1 square feather (19H x 19W) |
| Spring Unit | Blue-Ribbon |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Style | Traditional |
| Type | Chairs |
| Carton Volume | 19.97 |
| Carton Weight | 77 lb |
| Product Weight | 77 lb |
| Carton Volume | 19.970 |
| Carton Weight | 77.000 lb |
| Weight | 77 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 35 × 40 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Traditional |
| Collection | Gianna |
Items We Think You Will Love..
1017-01sw Swivel Chair
Carved Chair 1108
Lounge Chair 1346
1011-01sw Swivel Chair
Chair 13061
Carved Chair 10141
1011-01 Chair
Arno Accent Chair
Arden Accent Chair
Lounge Chair 1315
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Shop at Willis Furniture?
A Legacy of Trust Since 1892
Willis Furniture is not just a store; it is a 4th-generation, family-owned institution in Virginia Beach. For over 130 years, we have served the Hampton Roads community, transitioning from a small downtown Norfolk shop to our current 50,000 sq. ft. showroom on Virginia Beach Boulevard.
Does Willis Furniture offer design services? Yes. We believe confident purchases come from professional guidance. We offer complimentary design consultations (in-store, in-home, or virtual) to help you measure, plan, and style your room perfectly.
What is "Red Carpet" Delivery?
Unlike drop-ship online retailers, we manage the entire delivery process. Our "Red Carpet Delivery" includes:
- White-Glove Service: We unbox, inspect, and assemble your furniture.
- Home Protection: We use floor runners and blanket wraps to protect your home.
- Reverse Loading: Our trucks are packed specifically to ensure efficient, safe offloading at your door.
- Serving All of Hampton Roads: We are the trusted local choice for families in Norfolk, Chesapeake, Portsmouth, Suffolk, and Newport News.
Reviews
There are no reviews yet.