Holly Fabric Full Sleeper
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushions. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 43.50 |
| Carton Weight | 142 lb |
| Product Weight | 142 lb |
| Carton Volume | 43.500 |
| Carton Weight | 142.000 lb |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 70 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Holly Fabric Full Sleeper
Welt cording highlights Holly’s silhouette from the bottom to the top of the outside arm and across the seat cushions. Tall, tapered wooden legs add visual height to Holly’s structure and complement its modern inspiration. Thin, angled arms curve upward for a fun, stylish effect. Open this sofa to reveal our convenient sleeper that ensures you and your guests a sound night’s rest.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Holly |
|---|---|
| Features | 2-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), Custom Wood Finish, Splendid Comfort Mattress, Memory Flex Mattress, and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Standard Wood Finish | Urban Renewal (R) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sleepers |
| Carton Volume | 43.50 |
| Carton Weight | 142 lb |
| Product Weight | 142 lb |
| Carton Volume | 43.500 |
| Carton Weight | 142.000 lb |
| Weight | 142 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 70 × 37 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Cream |
| Style | Transitional |
| Collection | Holly |
Items We Think You Will Love..
Clara
Alora Sleeper Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Shop at Willis Furniture?
A Legacy of Trust Since 1892
Willis Furniture is not just a store; it is a 4th-generation, family-owned institution in Virginia Beach. For over 130 years, we have served the Hampton Roads community, transitioning from a small downtown Norfolk shop to our current 50,000 sq. ft. showroom on Virginia Beach Boulevard.
Does Willis Furniture offer design services? Yes. We believe confident purchases come from professional guidance. We offer complimentary design consultations (in-store, in-home, or virtual) to help you measure, plan, and style your room perfectly.
What is "Red Carpet" Delivery?
Unlike drop-ship online retailers, we manage the entire delivery process. Our "Red Carpet Delivery" includes:
- White-Glove Service: We unbox, inspect, and assemble your furniture.
- Home Protection: We use floor runners and blanket wraps to protect your home.
- Reverse Loading: Our trucks are packed specifically to ensure efficient, safe offloading at your door.
- Serving All of Hampton Roads: We are the trusted local choice for families in Norfolk, Chesapeake, Portsmouth, Suffolk, and Newport News.
Reviews
There are no reviews yet.