Digby Fabric Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.75 |
| Carton Weight | 105 lb |
| Product Weight | 105 lb |
| Carton Volume | 48.750 |
| Carton Weight | 105.000 lb |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
Only logged in customers who have purchased this product may leave a review.
"*" indicates required fields
This Product Is Customizable
This product is customizable! Reach out to us and discover how you can personalize it to craft your very own unique look. Get ready to unleash your creativity and make it truly yours!
"*" indicates required fields
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Digby Fabric Sofa
Slim tapered arms and a tightly padded back make Digby feel roomy even in smaller areas. Its exclamation-point arm is finished with a tall tapered leg to add visual height, and the tight back enhances the architectural feel of this style while offering surprising comfort.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Collection | Digby |
|---|---|
| Features | 3-Cushion, Reversible Seat Cushion(s), and Accent Pillows Included |
| Material | Fabric |
| Back Constructions | Attached |
| Seat Constructions | Reversible |
| Standard Seat Cushion | Luxury (LC) |
| Seat Cushion Options | Plush (PC) |
| Standard Pillows | 2 square with welt (19H x 19W) |
| Spring Unit | C-Flex |
| Standard Wood Finish | Florentine (F) |
| Wood Finish Options | Florentine, Urban Renewal, and Valencia |
| Optional Tailoring | Arm covers |
| Style | Transitional |
| Type | Sofas |
| Carton Volume | 48.75 |
| Carton Weight | 105 lb |
| Product Weight | 105 lb |
| Carton Volume | 48.750 |
| Carton Weight | 105.000 lb |
| Weight | 105 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36 × 80 × 36 in |
| Brand | Flexsteel |
| Color | Brown |
| Style | Transitional |
| Collection | Digby |
Items We Think You Will Love..
Barcelona Sofa
Cooks Sofa
Barclay Butera Upholstery Grady Apartment Sofa 5120-31
1075-03 Sofa
Brooke Sofa
Breckenridge Motion Sofa and Sectional
Athlea Sofa
Carmet Sofa
Barclay Butera Upholstery Blaire Sofa 5100-33
Como Luxe Sofa
Items You've Been Looking At...
Your Home, Our Passion
Design, shopping, and sleep tips for your home and more!
Why Shop at Willis Furniture?
A Legacy of Trust Since 1892
Willis Furniture is not just a store; it is a 4th-generation, family-owned institution in Virginia Beach. For over 130 years, we have served the Hampton Roads community, transitioning from a small downtown Norfolk shop to our current 50,000 sq. ft. showroom on Virginia Beach Boulevard.
Does Willis Furniture offer design services? Yes. We believe confident purchases come from professional guidance. We offer complimentary design consultations (in-store, in-home, or virtual) to help you measure, plan, and style your room perfectly.
What is "Red Carpet" Delivery?
Unlike drop-ship online retailers, we manage the entire delivery process. Our "Red Carpet Delivery" includes:
- White-Glove Service: We unbox, inspect, and assemble your furniture.
- Home Protection: We use floor runners and blanket wraps to protect your home.
- Reverse Loading: Our trucks are packed specifically to ensure efficient, safe offloading at your door.
- Serving All of Hampton Roads: We are the trusted local choice for families in Norfolk, Chesapeake, Portsmouth, Suffolk, and Newport News.
Reviews
There are no reviews yet.