Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Beautifully rounded and upholstered panels form the headboard and footboard for the Arcadia panel bed. The shapes are highlighted by cast resin cap rails with a woodgrain pattern in Clay finish. Upholstered side panels continue the textural design, giving this bed a serene style.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King and Queen |
| Cubes | 54.01 |
| Fabric | B132 |
| Fabric Shown | B132 |
| Finish Shown | RSF – 334 Clay |
| Floor To Top Of Side Rail | 18 in and 45.72 cm |
| Interior Bed Height | 29 in and 73.66 cm |
| Kitted Skus | 334FR02, 334H02 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 82.38 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 334FR02 Footboard/Side Rails and 334H02 Headboard |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Arcadia |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 321.2 |
| Sizelabel | California King |
| Slat Height | 7 in and 17.78 cm |
| Total Shipping Weight | 321.2 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Upholstered side rails | Yes |
| Fabric: B132 | Yes |
| Upholstered headboard and footboard with cast resin, woodgrain texture cap rails in Clay finish | Yes |
| Interior Bed Depth | 87 in and 220.98 cm |
| Interior Bed Width | 74 in and 187.96 cm |
| Top Of Slat | 11 in and 27.94 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 97 in (246.38 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 82.38 in (209.25 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.