Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
With its contemporary appeal and attention to craftsmanship, Axiom is a transitional furniture collection that refuses to play by the rules. The Axiom upholstered panel bed offers clean lines and a sleek form, yet the feel remains warm and inviting. Giving the piece a distinctly modern slant, the high headboard features four upholstered, inset horizontal panels. Engineered faux anigre veneers are presented in a silky yet low-sheen Linear Gray finish, while the neutral tone of the fabric keeps the look clean and balanced.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 33.89 |
| Fabric | B539-000 |
| Fabric Shown | B539-000 |
| Fabric Shown Discontinued | Discontinued |
| Finish Shown | WDF – 381 Linear Grey |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Height | 21.5 in and 54.61 cm |
| Kitted Skus | 381FR09, 381H09 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 76 |
| Overall Product Width | 80.25 |
| Pieces Shown | 381FR09 Footboard/Side Rails and 381H09 Headboard |
| Product Style | Glamorous Transitional |
| Product Type | Beds |
| Program | Axiom |
| Rooms | Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0021.jpg, Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0022.jpg and Bernhardt_Axiom_2018_Catalog-0029.jpg |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 308.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.5 in and 19.05 cm |
| Total Shipping Weight | 308.0 |
| Website Material | Fabric and Wood |
| Wood-framed headboard with four upholstered, inset horizontal panels – no welt | Yes |
| Engineered Faux Anigre veneers in Linear Gray finish | Yes |
| Wood side rails | Yes |
| Wood-framed footboard with upholstered panel – no welt | Yes |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Top Of Slat | 6 in and 15.24 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 88.13 in (223.85 cm) |
| Height | 76 in (193.04 cm) |
| Width | 80.25 in (203.84 cm) |
| Qty On Hand | 24 and DC 50 |
Reviews
There are no reviews yet.