Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
A polished stainless steel frame wraps around the shelter-style headboard of the Croix panel bed for an incredibly chic design. The metal shell is balanced by a soft and comfortable upholstered interior panel. Low side rails and a footboard are also upholstered and supported by curved stainless steel feet.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Bed Style | Shelter Bed |
|---|---|
| Bedsizes | King |
| Com | 11 |
| Cubes | 68.59 |
| Fabric | 1325-010 |
| Fabric Shown | 1325-010 |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Height | 12.75 in and 32.38 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Kitted Skus | 332FR06, 332H06 |
| Order As Shown | Yes |
| Overall Product Height | 60 |
| Overall Product Width | 83 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 332FR06 Croix Footboard/Side Rails and 332H06 Croix Headboard |
| Product Type | Beds |
| Qty On Hand | |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 304.0 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 7.13 in and 18.11 cm |
| Total Shipping Weight | 304.0 |
| Website Material | Fabric and Metal |
| Adjustable glides | Yes |
| Headboard cannot be used alone; must be ordered with footboard and side rails | Yes |
| Headboard frame wraps partially around the back and all the way to the floor | Yes |
| Polished stainless steel feet on footboard | Yes |
| Polished stainless steel-framed headboard with upholstered inset panel and vertical seam and fully upholstered footboard and side rails | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 12.75 in and 32.38 cm |
| Top Of Slat | 5.63 in and 14.3 cm |
| Slat support system | Yes |
| Depth | 85.50 in (217.17 cm) |
| Height | 60 in (152.4 cm) |
| Width | 83 in (210.82 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.