Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Foundations is a new, refined expression of modern rustic, defined by a minimalist style and relaxed comfort. The Foundations panel bed has a farmhouse feel with contemporary flair. The headboard and footboard are crafted from wire-brushed, cerused acacia featuring horizontal lines of inset dark wood. At once charming and tranquil, this bed is a sophisticated choice for the bedroom.
Product Details
| Bed Style | Panel Bed |
|---|---|
| Bedsizes | California King, King and Queen |
| Cubes | 44.05 |
| Date Introduced | October 2020 |
| Division | Casegoods |
| Finish Shown | WDF – 306 Dark Shale and WDF – 306 Light Shale |
| Interior Bed Height | 27 in and 68.58 cm |
| Kitted Skus | 306FR06, 306H06 |
| Overall Product Height | 67.50 |
| Overall Product Width | 80.13 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Pieces Shown | 306FR06 Footboard/Side Rails and 306H06 Headboard |
| Product Name Search | Foundations Panel Bed-King |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Beds |
| Program | Foundations |
| Roomtype | Bedroom |
| Shipping Weight | 379.19 |
| Sizelabel | King |
| Slat Height | 8.75 in and 22.23 cm |
| Total Shipping Weight | 379.19 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Dark Shale finish on feet | Yes |
| Wood footboard with inset horizontal brushed stainless steel band in Light Shale finish | Yes |
| Wood side rails in Light Shale finish | Yes |
| Wood headboard with inset horizontal brushed stainless steel bands in Light Shale finish | Yes |
| Floor To Top Of Side Rail | 13.50 in and 34.29 cm |
| Interior Bed Depth | 82 in and 208.28 cm |
| Interior Bed Width | 78 in and 198.12 cm |
| Qty On Hand | |
| Top Of Slat | 4.75 in and 12.06 cm |
| Slat support system | Yes |
Reviews
There are no reviews yet.