Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Traditional turned legs extend from the floor to the headboard of this upholstered bed, bringing a light and airy feel to the bedroom. Legs and frame are crafted from oak in a medium brown finish. Upholstered in a soft, cream boucle fabric with the look of brushed wool. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Features
| Fabric | Yes |
|---|
Product Details
| Weight (kg) | 94 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 207.23 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.82 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.731 m³ |
| Color | Crete Sand, Amber Oak |
| Material | 100% Post Consumer Recycled Polypropylene, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 81.00″w x 87.00″d x 50.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 205.7 cm w x 221.0 cm d x 127.0 cm h |
Reviews
There are no reviews yet.