Enter to Win a Pair of Adirondack Chairs (Over $500 Value!) | Click Here
Wood overlays create squares and rectangles in gorgeous form for the Solaria door chest. A base of cast aluminum legs and a textural Dune finish on quartered white oak veneers compose an arresting design. Behind the doors are four adjustable or removable shelves, creating customizable storage.
Features
| Customizable | Yes |
|---|---|
| Storage | Yes |
Product Details
| Cubes | 24.37 |
|---|---|
| Finish Shown | WDF – 310 Dune |
| Overall Product Height | 35 |
| Overall Product Width | 48 |
| Pieces Per Carton | 1 |
| Product Style | Rustic Modern |
| Product Type | Door Chest |
| Program | Solaria |
| Roomtype | Bedroom and Living |
| Shape | Rectangular |
| Shipping Weight | 231.5 |
| Total Shipping Weight | 231.5 |
| Website Material | Metal and Wood |
| Two soft-close doors with wood overlays, concealed hinges, and finger pulls | Yes |
| Adjustable glides | Yes |
| Behind each door are two adjustable/removable shelves (total of four shelves per case) | Yes |
| Not for use with TV | Yes |
| Anti-tip kit | Yes |
| Quartered ash solids and quartered white oak veneers in Dune finish. | Yes |
| Shiny Nickel finish on cast aluminum legs | Yes |
| Depth | 19.5 in (49.53 cm) |
| Height | 35 in (88.9 cm) |
| Qty On Hand | 18 |
| Width | 48 in (121.92 cm) |
Reviews
There are no reviews yet.